Grawerowanie

Grawerowanie i cięcie drewna
Drewno jest szczególnie dobrym materiałem do grawerowania laserowego. Można uzyskać różne odcienie koloru w zależności od parametrów lasera i rodzaju drewna. Każdy rodzaj drewna posiada własną charakterystykę po grawerowaniu. Dobry kontrast można uzyskać w przypadku jasnego drewna. Grawerowane drewno wiśniowe lub różane daje bardzo elegancki wygląd. Klon, olcha, orzech włoski i dąb są także ważnymi odmianami. Systemy laserowe można zastosować do produkcji np.: modeli architektonicznych, gadżetów reklamowych, skrzynek na wino, zabawek itp. Przy wykorzystaniu laserów Trotec można osiągnąć wyjątkowej jakości krawędzie cięcia, nawet przy bardzo zawiłych kształtach.
Grawerowanie i cięcie akrylu (pleski)
Do cięcia materiałów akrylowych szczególnie dobrze nadają się lasery CO2. Ważną dziedziną zastosowania laserów jest produkcja reklam neonowych lub podświetlanych napisów reklamowych, tablic, wyświetlaczy, zabawek i tym podobnych produktów.
Grawerowanie i cięcie gumy (pieczątki)
Technologia laserowa zrewolucjonizowała produkcję stempli i maksymalnie ją uprościła. Dzięki laserowi uproszczono też wszystkie etapy prac. Stempel o indywidualnym wzorze można wyprodukować w ciągu kilku minut. Laserowa produkcja stempli jest ekonomiczna zarówno w przypadku pojedynczych egzemplarzy, jak i produkcji masowej. Tylko w Trotec: Multi Color Option jedyne w swoim rodzaju rozwiązanie dla laseru Speedy 300, dzięki któremu możesz wykonywać wielokolorowe pieczątki.
Grawerowanie i cięcie papieru
Laserowe cięcie zapewnia szybki i łatwy sposób cięcia oraz kształtowania papieru i tektury dla przemysłu opakowań i innych gałęzi. Laserowe cięcie oferuje bezpieczny, bezkontaktowy proces wykorzystujące spalanie cieplne bez wpływania na kolor lub teksturę istniejącego, oryginalnego materiału.
Grawerowanie kamienia
Grawerowanie kamienia jest jedną z popularniejszych aplikacji pod laser. Najlepsze rezultaty można osiągnąć dla polerowanych, najlepiej ciemnych kamieni, możliwie jak najbardziej jednorodnych lub o drobnym ziarnie takich jak granit, marmur lub bazalt. Co zadziwiające, dobrze nadają się do znakowania również otoczaki. Lśniące rezultaty można również uzyskać dla pewnych lekkich skał, takich jak biały marmur Głębokie grawerowanie i cięcie nie jest możliwe, ponieważ wiązka lasera topi kamień i rezultat jest słaby jakościowo. Najlepsze efekty uzyskuje się przy grawerowaniu dużych powierzchni dużych, przy użyciu obrazów graficznych w skali szarości.
Grawerowanie korka
Korek jest materiałem dającym się bardzo dobrze grawerować systemem laserowym. Nawet przy małej mocy wyjściowej lasera można uzyskać satysfakcjonujące rezultaty. Zaleca się oklejenie całej powierzchni grawerowania taśmą maskującą. Eliminuje to jakąkolwiek spaleniznę na brzegach śladu i znacznie zwiększa jakość grawerowania. Niestety jakość cięcia nie jest satysfakcjonująca ze względu na przypalenie materiału na krawędziach.
Grawerowanie szkła
Grawerowanie laserowe szkła pozwala osiągnąć imponujące efekty. Wytrawianie lub grawerowanie szkła laserem pozwala na uzyskanie eleganckich obrazów, wzorów i tekstu. Obróbka laserowa jest często najlepszym rozwiązaniem w przypadku szkła, ponieważ jest szybsza w porównaniu do obróbki tradycyjnej. Nie trzeba tworzyć szablonu, jak w przypadku piaskowania, ponieważ laser tworzy wzór w sposób bezstykowy.
Grawerowanie i cięcie w derlinie (ekskluzywna sucha pieczęć)
Delrin to nazwa handlowa grupy tworzyw polyacetol (POM). Jest to bardzo często używany materiał do obróbki laserami CO2. Podczas grawerowania nie zachodzi zmiana koloru jednoczenie przy zachowaniu bardzo wysokiej jakości, czytelności graweru. Delrinu powszechnie używa się też do wytwarzania m.in. suchych pieczęci. Aby wykonać taką pieczęć należy wykonać matryce oraz patrycę. Laser idealnie nadaje się do tej aplikacji ze względu na bardzo wysoką jakość grawerowania i cięcia.
Grawerowanie i cięcie tkanin (tekstylia, skóra, jeans)
Laserowe urządzenia tnące można wykorzystywać do łatwego i szybkiego cięcia szerokiego wachlarza tkanin i odzieży, od mat filtracyjnych, płótna, materiałów wełnianych i izolacyjnych do standardowej skóry i bawełny. Urządzeniami firmy Trotec można łatwością ciąć nawet najgrubsze materiały, takie jak Kevlar. Laserowe cięcie zapewnia szereg zalet w stosunku do tradycyjnych narzędzi tnących, takich jak większe szybkości, lepszą sprawność i elastyczność. Jest to bezpieczny, bezkontaktowy proces zapewniający gładkie krawędzie (bez strzępienia się) co ma krytyczne znaczenie przy obróbce tkanin i odzieży.
Grawerowanie ceramiki
Istnieje wiele rodzajów ceramiki, zatem wyniki mogą być różne. Zazwyczaj podczas laserowej obróbki ceramiki następuje usunięcie pewnej ilości materiału i w ten sposób na powierzchni powstaje grawerowany wzór. W niektórych przypadkach wpływ obróbki nie ogranicza się tylko do warstwy powierzchniowej, sięgając do głębszych warstw materiału.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 -2013

Fundusze Europejskie dla Małopolski


valid xhtml 1.0 valid css | zaloguj | project by keira, 2006 stat4u